anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
Kapadokya

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 
 

KAPADOKYA ÖREN YERLERİ


Kapadokya Yeraltı Şehri - 'Tatlarin'


 

 

Acıgöl ilçesinin 10km. kuzeyinde yer alan Tatlarin kasabası gerek yeraltı kenti Tatlarinve kiliseleri gerekse konut mimarisi ile Kapadokya Bölgesi'nin ilginç yörelerinden birisidir. 

 

Tatlarin halkı tarafından 'Kale' olarak adlandırıldığı tepesinde yer alan  yeraltı şehri ilk olarak l975 yılında tespit edilmiş, 1991 yılında ziyarete açılmıştır. Halen iki katı gezilebilen yeraltı yerleşiminin mekanlarının büyüklüğü -Güzelyurt Yeraltı Yerleşimi- dışında hiçbir yeraltı yerleşiminde bulunmayan tuvaletlere sahip oluşu,  erzak depolarının ve kiliselerin çokluğu normal bir yeraltı yerleşiminden ziyade askeri garnizon ya da manastır kompleksini akla getirir. 

 

Tatlarin Kilisesi

 

Acıgöl ilçesinin 10km. kuzeyinde yer alan Tatlarin kasabasının kale olarak adlandırıldığı tepesinin yamaçında yer alır.

 

İki nefli iki apsisli, beşik tonozlu olan kilisenin narteksi yıkılmıştır. Oldukça iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler bantlarla birbirinden ayrılmıştır. Zeminde koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renkler kullanılmıştır.

 

Sahneleri

Apsiste Meryem ve Çocuk İsa, Michael ve Gabriel; Konstantin ve Helena, Başkalaşım, İsa'nın cehenneme inişi, Kudüs'e giriş, İsa'nın çarmıha gerilmesi ve 9 azizin yanı sıra kiliseyi yaptıran kişinin portresi de yer almaktadır.

 

geri dönmek için tıklayınız

 

 

 

 

 
 

 
Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 
 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI