anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
Kapadokya Tarihi

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 
 

 

KAPADOKYA TARİHİ


 

Tarih Öncesi Devirde Kapadokya

Tarih Öncesi Devirde Kapadokya

Prehistorik  zamandan günümüze kalıntıları genelde  Köşkhöyük/Niğde, Aşıklıhöyük/Aksaray ve Nevsehir yakınlarındaki Civelek mağarasında görmekteyiz.

 detay

 

Protohitit-Asur Ticaret KolonileriProtohitit-Asur Ticaret Kolonileri

Anadolu Eski Tunç Çağı'nda madencilikte doruk noktasına erişmiştir. Özellikle çağın son evrelerinde en büyük gelişim Orta Anadolu'nun kuzeyinde gözlenmiştir.

detay

 

Hitit Devrinde KapadokyaHitit Devrinde Kapadokya

M.Ö. II.binin başlarında Avrupa'dan Kafkaslar üzerinden gelerek Kapadokya Bölgesi'ne yerleşen Hititler, daha sonra yerli halkla kaynaşarak imparatorluk kurmuşlardır.

detay

 

Geç Hitit Devrinde Kapadokya Geç Hitit Devrinde Kapadokya

Roma İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesiyle Kapadokya Doğu Roma İmparatorluğu'nun etkisi altında kaldı. 7. yüzyılın ilk yıllarında Kapadokya'da Sasanilerle Bizanslılar arasında yoğun savaşlar oldu.

detay

 

Pers ve Kapadokya KrallığıPers ve Kapadokya Krallığı

Kimmerlerin, Frigya hükümdarlığına son vermesinden sonra bölgeye sırasıyla Medler (M.Ö 585.) ve Persler (M.Ö. 547) hakim olmuştur. Persler, imparatorluklarını "satrap" olarak adlandırılan yöneticilerce yönetilen, yarı-bağımsız eyaletlere bölmüştür.

detay

 

Romalılar Devrinde KapadokyaRomalılar Devrinde Kapadokya

M.S. 17'de  Tiberius Kapadokya'yı Roma'ya bağlayarak bölgedeki kargaşaya son verdi. Romalılar bölgeyi ele geçirdikten sonra batıya bir yol yaparak Ege'ye ulaşımı sağladılar. Bu yol hem askeri hem de ticari açıdan önemliydi.

detay

 

Bizanslılar Devrinde KapadokyaBizanslılar Devrinde Kapadokya

Roma İmparatorluğu'nun ikiye bölünmesiyle Kapadokya Doğu Roma İmparatorluğu'nun etkisi altında kaldı. 7. yüzyılın ilk yıllarında Kapadokya'da Sasanilerle Bizanslılar arasında yoğun savaşlar oldu.

detay

 

Selçuklular Devrinde KapadokyaSelçuklular Devrinde Kapadokya

Selçuklu Türkleri' nin Anadolu'ya girmesiyle yeni bir dönem başlar. İran ve Mezopotamya bölgesindeki zaferlerinin ardından  11. yüzyılın ikinci yarısında Türkler Anadolu'ya hızla yerleştiler.

detay

 

Osmanlı Devrinde Kapadokya Osmanlı Devrinde Kapadokya

Kapadokya Bölgesi, Osmanlı Dönemi'nde de oldukça sakindi. Nevşehir, Damat İbrahim Paşa Dönemi'ne kadar Niğde'ye bağlı küçük bir köydü.

detay

 

Kapadokyanın İlk Gezginleri  Kapadokyanın İlk Gezginleri 

Pek çok medeniyetlerin yaşadığı Kapadokya Bölgesi'nin Avrupalılar tarafından keşfi 18. yüzyıl başlarındadır. l704 yılında Fransa Kralı XIV.

 detay

 
 

 
CROSS GOLF CAPPADOCIA Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 

 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI