anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
Saruhan

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 
 

 

 

KAPADOKYA MİMARİSİ


Kervansaraylar


 

 

Saruhan

 

SaruhanNevşehir'in Avanos ilçesinin 5km. güney doğusunda Ürgüp'ün ise 6km. kuzeyinde, Damsa vadisinde yer alır. Han, Doğu-Batı bağlantısındaki Aksaray-Kayseri güzergahındadır.

 

II. İzzettin Keykavus zamanında -belki de onun tarafından- 1249 yılında yaptırılan Saruhan 2000 m²'lik bir alanı kaplamaktadır.

 

Saruhan'da yapı malzemesi olarak sarı, kırmızımsı pembe ve açık kahverengi, oldukça düzgün kesme taşlar kullanılmıştır. Gerek anıtsal portalin, gerekse iç portalin kapı kemerlerinde iki renkli taşlar kullanılmış, böylece dekoratif bir görünüm sağlanmıştır.

 

Saruhan

Üst kısımları kısmen yıkılmış olan dış portalde diğer sultan hanlarında olduğu gibi daha çok geometrik süslemeler tercih edilmiştir. Kubbeli köşk mescidi ise diğer kervansarayların aksine anıtsal portalin üzerine yapılmıştır. Avluya bakan mescit kapası mukarnaslı tromplarla süslüdür. Geniş avlunun solunda çeşmeli bir revak, sağında ise konaklama ve hamama ait mekanlar yer alır. Revaklarda kullanılan bazı taşların üzerindeki küçük çizgiler taş ustalarının özel işaretleridir. Hayvanların ve seyislerin konakladığı holü Aksaray Sultan Hanı ve Ağzıkarahan holünün benzeridir. Pandantifler üzerine oturan aydınlık kubbesi oldukça sadedir.


Üst kısımları yer yer yıkılan Han, 1991 yılında restorasyonu tamamlanarak orjinal haline getirilmiştir. 


Sultan Hanların en son örneklerinden olan Saruhan'dan sonra Selçuklu sultanları han yaptırmamışlardır.

 

geri dönmek için tıklayınız

 

 

 
 

 
 
CROSS GOLF CAPPADOCIA Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 

 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI