anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
Ozluce

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 
 

KAPADOKYA ÖREN YERLERİ


Kapadokya Yeraltı Şehri - 'Özlüce'


 

 

Eski adı 'Zile' olan Özlüce Köyü merkezindeki yeraltı şehri, Nevşehir-Derinkuyu Özlücekarayolu üzerindeki Kaymaklı Kasabasının 6 km. batısındadır.

 

Özlüce yeraltı şehri, diğer yeraltı yerleşimlerinden hem jeolojik yapısı hem de mimari açıdan oldukça farklıdır. Yeraltı şehrinin bünyesinde değişik renklerden oluşan tüfler bulunmaktadır. Tam olarak temizlenmemiş olan bu yeraltı yerleşiminde kat sistemi yoktur, ancak oldukça geniş alanlara yapılmıştır.

 

Girişte bazalttan yapılmış, birbirine geçmeli iki kemerli mekan bulunmaktadır. Daha sonra yine moloz taşlarla örülü 15m. uzunluğunda bir geçit vasıtasıyla asıl tüf kayaya ulaşılır. Yeraltı şehrine girişi sağlayan taştan yapılmış mekanlar, asıl yeraltı şehrini oluşturan kaya oyma mekanlara nazaran daha yenidir. Bu koridorun bitiminde 1.75m. çapın-da sert granit taştan yapılmış sürgü taşı bulunmaktadır.

 

 

Girişteki ana mekan,yeraltı yerleşiminin en geniş olanı olup,iki bölümden ibarettir. Büyük mekanın sağında erzak depoları, solunda ise oturma odaları bulunmaktadır. Oldukça uzun olan galerilerin kenarlarında hücre tipi odalar, tabanlarda ise tuzaklar yer alır.

 

geri dönmek için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
CROSS GOLF CAPPADOCIA Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI