anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
kaymakli yeraltı sehri
 

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 

KAPADOKYA ÖREN YERLERİ


Kapadokya Yeraltı Şehri - 'Kaymaklı'


 

 

Nevşehir'e 19 km. uzaklıkta, Nevşehir-KaymaklıNiğde karayolu üzerindedir. Bugünkü Kaymaklı kasabasının ortasında yükselen ve halk arasında "Kaymaklı Kalesi" de denilen yerin altında bulunmaktadır. Yeraltı şehri 1964 yılında ziyarete açılmıştır.

 

Kaymaklı köyünde halk evlerini yeraltı şehrinin yüze yakın tünelinin etrafına yapmıştır. Yöre halkı halen avlulara açılan bu tünellerden geçerek yeraltı kentinin uygun mekanlarını kiler, depo, ahır  v.s. olarak kullanmaktadır. Bu yeraltı şehri Derinkuyu Yeraltı Şehri'nden gerek plan gerekse kuruluş yönünden farklıdır. Halen 4 katı açığa çıkarılmış, mekanlar daha çok havalandırma bacaları etrafında toplanmıştır.

 

Yeraltı şehrinin depolarının bulunduğu kısmında yer alan çok çukurlu granit taşının işlevi, her ne kadar "baharat öğütme taşı" olduğu söyleniyorsa da -son araştırmalar neticesinde- bakır cevherinin ergitmeye hazır duruma getirildiği son aşamada kullanılan "maden ergitme taşı" olduğu anlaşılmıştır. Yani bakır cevherini zenginleştirmede kullanılmıştır.

 

geri dönmek için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
CROSS GOLF CAPPADOCIA Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 

 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI