anasayfa | iletişim | english

GO CAPPADOCIA
gulsehir

 

......................................................

 

Kapadokya Şehir Haritası

 
 

 

 
KAPADOKYA ÖREN YERLERİ
Gülşehir
 

 

NGülşehirevşehir'e 20km. uzaklıkta,  Kızılırmak'ın güney kenarında yer alan Gülşehir'in antik adı  'Zoropassos', eski adı ise  'Arapsun' dur. Damat İbrahim Paşa'nın Nevşehir'e yaptığı imarı, bir başka Osmanlı Sadrazamı Karavezir Mehmet Seyyid Paşa da Gülşehir'e yapmış, 30 haneli Gülşehir'i bir külliye ile donatmıştır. Külliye cami, medrese ve çeşmeden oluşmaktadır.

 

Karavezir Camii

Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan cami, iki renkli kesme taştan yapılmış, kare planlı ana mekanını kaplayan kubbe dört kemer üzerine oturtulmuştur. 
 

Açık Saray Harabeleri

Nevşehir-Gülşehir yolu üzerinde, Gülşehir'e 3 km. uzaklıktaki Açık Saray Harabeleri, tüf kayalar içine oyulmuş sayısız mekanları, Roma Dönemi kaya mezarları, 9. ve 10 Gülşehiryüzyıla tarihlenen kaya kiliseleri ile önemli bir ören yeridir. Bu ören yerinde bulunan mantar biçimindeki peribacaları üniktir.

 

Karşı (Aziz Jean )Kilisesi

Gülşehir'in hemen girişinde yer alan ve iki katlı olan Aziz Jean Kilisesi'in alt katında kilise, şarap mahzenleri, mezarlar, su kanalı ve görevlilere ait mekanlar, üst katında ise İncil'den alınmış sahnelerle süslenmiş kilise yer almaktadır. 

 

Alt kata ait kilise, tek apsisli, haç planlı, haç kolları, beşik tonozludur. Merkezi kubbesi çökmüştür. SüslGülşehireme açısından direk ana kaya üzerine kırmızı aşı boyası ile stilize hayvan, geometrik ve haç tasvirleri resmedilmiştir. Üst kattaki kilise ise üç apsisli ve beşik tonozludur. Ana apsisteki resimlerin dışında oldukça iyi korunmuş olan  siyah bir is tabakası ile kaplıydı. Kilise'nin restorasyonu ve konservasyonu 1995 yılında Restoratör Rıdvan İşler tarafından yapıldıktan sonra bugünkü haline gelmiştir.

 

İsa ve İncil siklusunu içeren kilisede sahneler bantlar içinde frizler halindedir. Siyah zemin üzerine sarı ve kahverengi renkler kullanılmıştır. Niş tonozlarında ve cephelerinde bitkisel ve geometrik motifler tercih edilmiştir. Batı ve güney duvarında Kapadokya Bölgesi'nde oldukça nadir olarak resmedilen Son yargı sahnesi yer alır. 

 

Sahneleri: Apsiste Deesis, ön cephesinde kuş tasvirleri altında Müjde, tonozunda madalyonlar içinde aziz tasvirleri; tonozun güney kanadında Son yemek, İhanet, Vaftiz, altında Meryem'in ölümü; kuzey kanadında İsa'nın çarmıhtan indirilmesi, Kadınlar Boş Mezar Başında, İsa'nın cehenneme inişi; batı ve güney duvarında ise Son yargı.

Gülşehir

The old name of Gulsehir, situated on the southern bank of the Red River, 20km from Nevsehir, is Arapsun and in ancient times it was called "Zoropassos". The Ottoman Grand Vizier Karavezir Mehmet Seyyid Pasha did the same thing in Gulsehir as Damat Ibrahim Pasha did in Nevsehir and a Kulliye was built in the town, which had only 30 houses. The complex consisted of a mosque, a Medrese and a fountain.

 

geri dönmek için tıklayınız

 

 

 
 
CROSS GOLF CAPPADOCIA Cross Golf

MATIANA TRAVEL kapadokya tatil

 

 

Tarih     Mimari     Ören Yerleri     Yeme İçme    Konaklama     Turlar    Aktiviteler    Sinema    Eğitim     Foto Galeri     Etkinlik & Duyurular

 

GOCAPPADOCIA is a proud member of

All Rights Reserved. 2009 INDIGO TURIZM SAN. TIC. LTD. STI